Нарада у Держкомземі: територіальним органам поставлено чіткі завдання

держземагенствоГолова Держкомзему Ігор Лисенко провів свою першу нараду з керівниками територіальних органів Держкомзему та підприємств, що входять до сфери його управління, за участі керівників структурних підрозділів центрального апарату. На нараді йшлося про виконання конкретних завдань, поставлених перед землевпорядною службою Президентом та Урядом, одним з яких є наповнення державного та місцевих бюджетів.

Перший заступник Голови Держкомзему Артем Кадомський зосередив увагу присутніх на пріоритетах роботи в цьому напрямі: виконанні й оновленні нормативно-грошової оцінки земель; проведенні інвентаризації земель; приведенні у відповідність із законодавством плати за оренду земельних ділянок, земельних часток (паїв); використанні коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

При цьому, за словами доповідача, важливо показати губернаторам економіку. Наприклад: влада Києва в нормативну оцінку земель міста вклала 1,5 млн гривень. Після її виконання у 2008 році надходження до бюджету становили 700 млн гривень. Аналогічна ситуація по Одесі. Вклали 2 млн – отримали 480 млн гривень.

Окрім того наголошувалося, що органи Держкомзему не повинні погоджувати поновлення договорів оренди, внесення змін до них без приведення у відповідність до законодавства ставок орендної плати. Адже за даними податкової адміністрації резерв надходжень до бюджету становить щонайменше 740 млн гривень на рік.

Також керівників територіальних органів було закликано здійснювати контроль за нарахуванням втрат сільськогосподарського виробництва, стежити за тим, щоб вони надходили своєчасно і в повному обсязі. Адже є приклади, коли з метою уникнення високої плати за відшкодування втрат угіддя переводилися до менш продуктивних.

На нараді кожен керівник територіального органу доповів про стан проведення нормативної грошової оцінки земель в області і використання коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Артем Кадомський при цьому зауважив, що, на його думку, одна із проблем територіальних органів – відсутність аналізу. Про це красномовно свідчать показники, які подаються до Держкомзему. Приміром, зазначається, що для нормативної грошової оцінки земель необхідно 20 млн, а в результаті буде отримано 2 млн гривень.

Голова Держкомзему Ігор Лисенко наголосив на необхідності мати в кожній області свої регіональні програми і поставив завдання підключити Держземінспекцію, створити групи і перевірити на місцях, як використовуються резерви для наповнення державних і місцевих бюджетів.

Начальник Управління земель промисловості, придоохоронного призначення та моніторингу земель Держкомзему Сергій Черноштан поінформував учасників зібрання про реалізацію заходів із безоплатних оформлення та видачі державних актів на право власності на земельну ділянку громадянам України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2009 року № 844 «Деякі питання реалізації права власності на землю громадянами України», яку Держкомзем здійснює з вересня 2009 року.

Так, станом на 1 жовтня цього року до органів місцевого самоврядування звернулося понад 3,13 млн громадян (49 % від загальної кількості) із заявами про безоплатні оформлення та видачу державних актів на право власності на земельні ділянки.

На сьогодні видано близько 1,04 млн державних актів на право власності на земельну ділянку, що становить 33,7 % від зареєстрованих заяв громадян.

Найкраще ця робота організована у Черкаській, Запорізькій, Одеській, Кіровоградській, Київській областях. Найгірше – у Тернопільській, Харківській та Закарпатській областях.

На сьогодні в органах Держкомзему зареєстровано близько 1,9 млн заяв громадян, за якими повинні бути проведені роботи по виготовленню документації із землеустрою та оформленню державних актів.

При цьому доповідач зазначив, що зупинення реалізації заходів з безоплатних оформлення і видачі державних актів негативно вплине в першу чергу на найбільш незахищені верстви населення – пенсіонерів, ветеранів війни, інвалідів першої та другої груп, громадян, віднесених до 1 і 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, членів багатодітних сімей. Тому доцільно першочергово вжити заходів із забезпечення конституційних прав на землю саме цих категорій громадян, – наголосив Сергій Черноштан.

Після короткого обміну думками керівником відомства було поставлено конкретне завдання: найближчим часом внести до Кабінету Міністрів України проект постанови «Про безоплатні оформлення та видачу державних актів на право власності на земельні ділянки окремим категоріям громадян України у 2010 році».

На нараді досить детально було обговорено процес передачі функцій з ведення Книги реєстрації та Поземельних книг від Центру державного земельного кадастру до територіальних органів Держкомзему у зв’язку з набранням чинності з 1 січня 2011 року постанов Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2010 року № 1021 «Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі» та від 18 серпня 2010 року № 749 «Про затвердження Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці».

Генеральний директор-керівник технічних програм ДП «Центр ДЗК» Олександр Філатов, доповідаючи з цього питання, ознайомив присутніх з розробленими Центром спільно з Департаментом державного земельного кадастру Держкомзему проектами схем взаємодії при набутті права власності на земельну ділянку під час її безоплатної приватизації (із розробкою проекту землеустрою): перша схема – згідно з існуючим Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель (наказ Держкомзему № 174); друга схема – після набрання чинності постановами №№ 1021 та 749.

Відповідно до другої схеми в рамках реалізації вищезазначених постанов Кабміну передбачається принцип «єдиного вікна», тобто замовник послуг звертатиметься за отриманням послуг виключно до територіальних органів Держкомзему, які в свою чергу під час надання цих послуг будуть взаємодіяти з Центром ДЗК.

Крім того, передбачається ліквідація районних реєстраційних підрозділів. Перевірка та приймання обмінного файлу та заповнення бланків державних актів здійснюватиметься виключно на рівні обласної філії Центру ДЗК. Не передбачається створення реєстраційної картки земельної ділянки.

Олександр Філатов чітко окреслив ті функції, які, відповідно до другої схеми, здійснюватимуть територіальні органи Держкомзему та Центр ДЗК під час визначення та присвоєння кадастрового номера та під час ведення Поземельної книги та Книги реєстрації впровадження на території України єдиного програмного забезпечення для ведення чергового кадастрового плану, Поземельної книги та Книги реєстрації.

Доповідач поінформував учасників наради і про ті заходи, які вживаються щодо забезпечення впровадження з 1 січня 2011 року на території України єдиного програмного забезпечення перехідної реєстраційної системи як складової частини АС ДЗК (для ведення чергового кадастрового плану, Поземельної книги та Книги реєстрації), яким будуть користуватися як територіальні органи Держкомзему, так і Центр ДЗК.

З цією метою створено адміністративну та технічну робочі групи за участю представників Держкомзему, Центру ДЗК, Групи впровадження Проекту «Видача державних актів на право власності на землю у сільській місцевості та розвиток кадастру» та ILS (розробника програмного забезпечення).

Олександр Філатов у своєму виступі також наголосив на нормативно-правовому врегулюванні питань взаємодії і тих умовах, за яких можлива реалізація вимог постанов Кабміну № 1021 та № 749.

Також він окремо зупинився на проекті постанови Кабміну «Деякі питання надання платних послуг в системі Державного комітету із земельних ресурсів», якою передбачається розмежування послуг територіальних органів Держкомзему та Центру ДЗК на державні, адміністративні та господарські, встановленні їх вартості, а також на календарному плані організаційних заходів щодо реалізації вище зазначених постанов Кабміну, розроблених Центром ДЗК спільно з Держкомземом.

У ході обговорення наголошувалося на важливості цього питання, підтриманні Центром ДЗК повного контакту з регіонами. Домовлено до 7 жовтня начальникам територіальних органів Держкомзему опрацювати запропоновані схеми та графік і подати свої пропозиції до них.

Голова Держкомзему Ігор Лисенко зобов’язав свого першого заступника і генерального директора Центру ДЗК щотижня доповідати йому про хід виконання цієї програми.

Директор Департаменту землеустрою та земель сільськогосподарського призначення Олександр Краснолуцький доповів присутнім про встановлення меж населених пунктів та розмежування земель державної та комунальної власності.

В Україні налічується 29805 населених пунктів. Станом на 1 липня цього року межі встановлено у 16675 із них, що становить 56 % від їх загальної кількості.

Найвищий показник щодо встановлення та зміни меж населених пунктів у АР Крим, Вінницькій, Волинській, Запорізькій, Сумській, Хмельницькій, Чернівецькій областях – більше 96 відсотків.

Найнижчий показник – у Львівській, Тернопільські, Харківській, Херсонській, Черкаській областях – менше 3,5 відсотка.

Основні проблеми тут полягають в тому, що більшість меж встановлено ще у минулому столітті.

Враховуючи, що останнім часом відбувається значна урбанізація міст, можна констатувати, що значна кількість площ населених пунктів, межі яких встановлено, на сьогодні не відповідає реальній площі населених пунктів.

Доповідач назвав проблемні питання: відсутність Закону України «Про адміністративно-територіальний устрій» та генеральних планів населених пунктів, на підставі яких здійснюється встановлення меж населених пунктів; низький рівень фінансування робіт; небажання органів місцевого самоврядування вирішувати питання щодо встановлення та зміни меж населених пунктів та районів.

Не краща ситуація з розмежуванням земель державної та комунальної власності.

Станом на 1 липня 2010 року в Україні підлягало розмежуванню 29246,5 тис. га земель. Органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади прийнято 2241 рішення щодо розмежування земель державної та комунальної власності на площу 3567,78 тис. гектарів (12%).

Замовлено виготовлення 426 проектів землеустрою на площу 1462,299 тис. га, з яких затверджено лише 60 проектів землеустрою на площу 173,7 тис. гектарів.

За І півріччя поточного року органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади прийнято 27 рішень щодо розмежування земель державної та комунальної власності на площу 47,5 тис. гектарів.

Серед проблемних питань: необхідність посвідчувати право комунальної власності на землю державним актом; не зацікавленість органів місцевого самоврядування у проведенні таких робіт, низький рівень фінансування таких робіт.

Голова Держкомзему зобов’язав начальників головних управлінь у тижневий термін подати до Держкомзему плани роботи територіальних органів по встановленню меж населених пунктів та розмежуванню земель державної та комунальної власності.

На нараді також було заслухано начальника Держземінспекції Олександра Бредіхіна про стан реорганізації та формування кадрового складу і директора ДП «Головний інститут землеустрою» Олександра Стецюка про роботу головного і регіональних інститутів землеустрою.

Підсумовуючи нараду, Ігор Лисенко наголосив на виконавській дисципліні і попередив, що за недотримання її слідуватимуть суворі покарання.

 

Держкомзем


Читайте также:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.