Проект закону про державний земельний кадастр

19 травня на пленарному засіданні Верховної Ради України народні депутати обговорили і прийняли за основу проект Закону України «Про державний земельний кадастр», розроблений за участю Держземагентства.

Держземагенство

Законопроектом (реєстр. №8077) передбачено оновлення базових положень з ведення Державного земельного кадастру, що містяться у чинному Земельному кодексі.

Депутати запропонували змінити сутність і чітко визначити процедуру здійснення державної реєстрації земельної ділянки. Вони зауважили: якщо сьогодні державна реєстрація наділів проводиться під час кожної трансакції і включає процедуру видачі державних актів чи реєстрації договорів оренди, то в законопроекті запропоновано цю процедуру обмежити лише присвоєнням ділянці кадастрового номера при її формуванні.

Також наголосили, що сьогодні у процесі внесення відомостей про земельний наділ бере участь невиправдано велика кількість органів. Усе це провокує значну кількість різноманітних зловживань. Для виправлення такої ситуації законодавці започатковують норми, відповідно до яких усі відомості про ділянку вносили виключно районні (міські) територіальні органи центрального органу виконавчої влади із земельних ресурсів.

Уперше на законодавчому рівні законотворчі чітко визначили визначити статус та порядок перевірки обмінного файлу, який відображає зміст документації, на підставі якої відомості вносяться до Державного земельного кадастру (обмінного файлу).

Документом встановлюється загальний строк внесення відомостей про землі та земельні наділи до Державного земельного кадастру — 14 днів з дня подання необхідних-документів. Нині, у зв’язку з неврегульованістю цього питання на законодавчому рівні, ця процедура може тривати роками.

Законопроектом врегульовано порядок обміну інформацією між Державним земельним кадастром та Державним реєстром речових прав на нерухоме майно. При цьому враховано міжнародну практику щодо реалізації прав, інтересів фізичних та юридичних осіб у частині прозорості інформації про Державний земельний кадастр.

Для збільшення інвестицій в економіку країни суттєве значення має прозорість інформації про земельні наділи. Закритість такої інформації в нинішніх умовах, зауважили депутати, є однією з основних причин корупції у земельній сфері. Тому законопроектом передбачено обов’язковість відображення відомостей Державного земельного кадастру в мережі Інтернет з режимом відритого доступу. Виключення становлять відомості, вільне розповсюдження яких заборонене законом (це, насамперед, інформація про власників та користувачів наділів). Депутати під час обговорення законопроекту наголошували, що запровадження таких положень принесе значну користь суспільству і сприятиме формуванню позитивного іміджу України як інвестиційно-привабливої держави.

Крім того, законопроектом передбачено відміну з 2013 року державних актів на право власності на земельні ділянки. Пропонується включення до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» змін, які передбачають, що на підставі рішення про безоплатне надання наділу державний реєстратор має видати свідоцтво про право власності на нього. Запровадження цього положення дасть можливість узгодити порядок державної реєстрації прав на землю з порядком, що регулює питання державної реєстрації прав на інше нерухоме майно та спростить процедуру оформлення таких прав.

http://dkzr.gov.ua


Читайте также:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.